Jak probíhá diagnostika panické poruchy?
Jak už bylo uvedeno, diagnostika panické poruchy probíhá vylučovací metodou. Znamená to, že po absolvování řady vyšetření vnitřních orgánů a jejich funkcí, se při negativních výsledcích, vyloučí možnost jiného orgánového onemocnění. Může to trvat dlouho. Při jakémkoliv zjištění jiných fyziologických onemocnění se léčí v prvé řadě ony.
Někdy po opakovaných potížích dochází absurdně i k chirurgickým zákrokům, kdy se chirurg snaží najít skryté možnosti některé z nemocí či funkčních vad. Teprve když si jsou lékaři jisti, že nejde o poruchu fyzického zdraví, odešlou pacienta k psychiatrickému vyšetření.
Diagnostikovat panickou poruchu a odlišit jí od jiných psychických onemocnění je svízelné i pro odborníka. Příznaky různých úzkostných stavů nebo neurastenií mohou být podobné (u nervově labilních nebývají takové záchvaty, úzkost je snáze kontrolovatelná). Je tedy nutné zjistit podrobnou anamnézu období při záchvatu (ataku) panické poruchy, co jí předcházelo, co ji následovalo a případně co se děje mezi záchvaty. Také je nutné učinit co nejpřesnější psychologický i společensko-sociální profil daného jedince. Zabývat se jeho dětstvím, kde má většina úzkostných poruch svůj základ a zmapovat i rodinnou anamnézu. Psychické poruchy bývají totiž často i dědičné. To vše je dobré doplnit i vyšetřením funkčnosti neurotransmiterů při přenosu vzruchu v mozku.